• https://www.twitter.com/pgdaytr

Mustafa YAVUZ KonuşmasıMustafa YAVUZ

openUP kümeleme çözümü  ve bütüncül kümeleme çalışması

Bu sunumda genel olarak kümeleme çözümlerine neden ihtiyaç duyulduğu, postgresql deki kümeleme çözümlerinin artı ve eksi yönleri anlatılacaktır. Ayrıca E-kimlik projesinde sertifia veritabanları için geliştirilen openUP SAN disk tabanlı aktif pasif kümeleme çözümü anlatıldıktan sonra, Kümeleme çözümlerinde bütüncül yaklaşım ve çeşitli çözümleri bir arada kullanmanın örnekleri verilecektir.


Mustafa YAVUZ Kimdir ?

İstanbul Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliğini bitirdikten sonra özel sektörde ve kamu kurumlarında veritabanları ile ilgili çalıştı. Yaklaşık 7 sene kadar önce Tubitak Bilgem de veritabanı biriminde çalışmaya  başladı. Burada aralarında yurtiçi ve yurtışı pekçok projelerin olduğu veritabanı ve cluster sistemlerin kurulumunu ve yönetimini yaptı. Bu projelerin büyük çoğunluğunda postgresql veritabanını kullandı. Kurum içinde tubitak personeline  ve özel sektörden eğitim talep eden kurumlara bilgem bünyesinde postgresql eğitimleri verdi. Kendi geliştirdiği postgresql kümeleme çözümleri çeşitli projelerde kullanılmaktadır. Yaklaşık iki buçuk yıldır Bilgem altında farklı bir birim olan Kamu Sertifikasyon Merkezinde veritabanı yöneticiliği yapmaktadır .

 
Birimimizi Kamu Kurumlarına elektronik imza, tum şirketlere ve kurumlara elektronik mali mühür, ssl sertifikası ,zaman damgasısağlamaktadır. Ayrıca elektronik kimlik projesinin sertifika sistemleride birimimiz tarafından yapılmaktadır. Elektronik kimlik sertifika veritabanlarınada(postgresql tabanlı) bakmaktayım. Postgresql veritabanlarımız için kendi cluster sistemlerimizi ve yazılımlarımızı geliştirdik. Sunumda hem genel olarak postgresql deki çeşitli uygulamalar kullanılarak sürekli ve güvenli bir veritabanı sistemi nasıl gerçekleştirilir bunu anlatıcam hemde bu sistemlerin bir parçası olarak tasarladığımız openUP (ortak disk tabanlı aktif pasif cluster sistemi ) uygulamasından bahsedeceğim.
Uzmanlık alanlarımda aşağıdaki gibidir.
Postgresql veritabanı yönetimi
Postgresql veritabanı performansı
Postgresql veritabanı cluster sistemler
Postgresql Hot-standby,Standby,PITR,Barman
Oracle veritabanı yönetimi
Oracle 11g RAC
Oracle Dataguard
Mysql veritabanı yönetimi

Linux işletim sistemleri (RHEL/Centos/OEL)